Historia

Szwedzka firma Stockamöllan (czytaj: Stoka’moellan) od zawsze dyktowała trendy w produkcji leżaków. Firma jest znana na całym świecie, a jej produkty były i są używane przez wiele znanych i wpływowych osobistości.

W latach 1920-1921 firma Stockamöllan kupiła w USA światowy patent na leżak. Już w 1924 r. mieli gotowy leżak, który stał się wyposażeniem pływającego między Szwecją a USA luksusowego statku „Gripsholm”.

W 1949 r. zmodyfikowano leżak oraz wprowadzono możliwość regulacji w 5 położeniach. Jednocześnie leżaki wyposażono w zdejmowaną tackę montowaną na podłokietniku. Wtedy też sztandarowy leżak Stockamöllan otrzymał nazwę LOBBY.

W latach 60. XX wieku leżak LOBBY został okrzyknięty „klasykiem” wraz z innymi znanymi projektantami w przemyśle meblowym. Leżaki LOBBY były głównie dostarczane do towarzystw żeglugi.

Leżak OFFICER, który pochodzi z XIX wieku, był dla firmy Stockamöllan inspiracją do wznowienia produkcji w latach 60.

Wówczas właściciele firmy odwiedzili posiadłość Sundborn należącą kiedyś do znanego szwedzkiego malarza Carl Larssona, gdzie można zobaczyć pierwowzór leżaka. Dziś dwa modele tych leżaków są produkowane znowu, tyle że w nowoczesnym i jeszcze bardziej komfortowej wykończeniu - jako OFFICERSTOL oraz OFFICERSLOUNGEN.

W 1972 r. firmę Stockamöllan przejęła „Brogrens Snickeri”. Produkcja została przeniesiona do miejscowości Hjärsås. gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

W 2009 r. do oferty wprowadzony zostaje leżak LOBBY COMFORT – leżak podobny do LOBBY (bez tacki w podłokietniku), jednak z możliwością regulacji kąta nachylenia oparcia w pozycji siedzącej.

2009 – Firma Stockamöllan nadal (od początku ubiegłego stulecia!) produkuje solidne, drewniane meble ogrodowe w tym leżaki. Klasyka jest odporna na działanie czasu. Po prostu - klasyka się nie starzeje!